Przywróćmy nam Ziemię

22 kwietnia na całym świecie celebrujemy Dzień Ziemi. Obchody są okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów, które się wiążą ze zmianą klimatu.

Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W roku ubiegłym było to: „Działanie na rzecz ochrony klimatu”. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”. Od dwóch lat wiele wydarzeń
i imprez odbywa się wyłącznie online.

Światowe obchody są zaplanowane na trzy dni, od 20 do 22 kwietnia. Dzień Ziemi 2021 rozpocznie się globalnym młodzieżowym szczytem klimatycznym
z udziałem aktywistów, w tym Grety Thunberg, Alexandrii Villaseñor i Licypriya Kangujam. Kolejne wydarzenie będzie poświęcone roli, jaką odgrywają pedagodzy w walce ze zmianami klimatycznymi i znaczeniu edukacji klimatycznej. 22 kwietnia zaś, w piątą rocznicę paryskiego porozumienia klimatycznego, z udziałem światowych przywódców odbędzie się szczyt klimatyczny, którego gospodarzem jest prezydent Joe Bidena. Podpisze on rozporządzenie ustanawiające walkę z kryzysem klimatycznym, ograniczenie wydobycia paliw kopalnych oraz rozwój alternatywnych źródeł energii fundamentalnymi elementami polityki amerykańskiej.

Każdy z nas powinien dbać o nasz jedyny, dostępny nam świat. Na przykład skończyć z marnotrawstwem czyli żyć zgodnie z filozofią ZERO WASTE. Dotyczy ona kilku prostych zasad:

  1. Sortuj śmieci

2.Ogranicz użycie plastiku

3.Szanuj papier

4.Nie wyrzucaj ubrań

5.Nie wyrzucaj jedzenia

6.Rób przemyślane zakupy

7.Oszczędzaj pieniądze.

Ekolodzy przekonują, że to wyjątkowe i bardzo potrzebne dziś święto, obchodzić powinien każdy z nas i każdy może zrobić tego dnia coś dla planety. Metoda małych kroków i kilka, niewielkich na pozór zmian, potrafią zdziałać cuda.

Pamiętajcie chrońmy planetę, nie tylko od święta!